header-bg

Sağlık sorunları içerisinde günümüzde giderek artmakta olan en tehlikeli sorunlardan biri olan obeziteyi sizlere vücut içerisinde sağlığı bozacak seviyelerde aşırı ve normal olmayan şekillerle yağ birikmesi olarak tanımlayabiliriz.

Obezite sorunu dünya üzerinde özellikle gelişmiş olan ülkeler içerisinde en önemli sağlık sorunlarından biridir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmış olan verilere göre Dünya üzerinde bulunan insanların yaklaşık 2 milyarı aşırı kilolu ve bu kişilerin ise yaklaşık olarak 600 milyonu obezite sınıfı içerisinde yer almaktadır.

Ülkemiz içerisinde TÜİK tarafından 2015 yılı için yayınlanmış olan verilen incelendiği zaman ülkemiz içerisinde yaşamakta olan her 100 insanda 20’si fazla kilolu sınıf içerisinde yer almaktadır. Kadınlarda görülme sıklığının erkeklere oranla daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Dünya üzerinde her geçen gün yayılmakta olan obezite sorunu insanların yaşam kalitelerini ve yaşam sürelerini ciddi şekilde etkilemekte olan bir sorundur. Lakin unutmayın ki obezite cerrahisi ile tedavi edilebilmekte olan bir sağlık sorunudur.

turker-karabuga

Obezite Nasıl Hesaplanmaktadır?

Obezite hesaplamaları için Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemiş olduğu sınıflandırmalar temel alınmaktadır. Bu hesaplama yöntemi için genellikle Vücut Kitle İndeksi hesaplama yöntemlerinin tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Örnek üzerinden anlatarak formülü daha iyi bir şekilde anlamanızı sağlamaya çalışmaktayız. Vücut Kitle İndeksi= Ağırlık (Kg) / Boyun metre cinsinden karesi formülü kullanılarak hesaplanmaktadır.

Örneğin 100 kilogram ağırlığında bulunmakta olan 1.80 cm boyunda bir kişinin hesaplaması şu şekildedir. İlk olarak boyunun karesini almamız gerekecektir. 1.8 x 1.8 = 3.24olarak bulunacaktır. Daha sonra vücut ağırlığı olan 100 kilogram ile boyunun karesini bölerek yani 100/3.24 = 30.8 sonucuna varılacaktır.

obezite-hesaplama-obezite-nasil-hesaplanir

vucut-kitle-indeksi-hesaplama

Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş olan referans aralıklarına göre bir insanın hesaplaması sonucu bulduğu Vücut Kitle İndeksi 18,5 ile 24,99 değerleri aralığında ise “normal” sınıfına girmektedir.

Eğer hesaplama yapan kişi Vücut Kitle İndeksini 25 üzeri bulduysa fazla kilolu sınıfı içerisindedir. Eğer 30 üzerinde bir Vücut Kitle İndeksi varsa obezite 40 üzerinde Vücut Kitle İndeksi varsa morbidobezite sınıfı içerisinde kabul edilmektedir. Sadece fazla olması değil 18,5 altında ise zayıf sınıfı içerisinde yer alacaktır.

Özet Olarak Bakacak Olursak :

 

obezite-hesaplama

 

 

obezite-hesaplama-tablosu

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ömür Boyu Takviye Kullanacak Mıyım?

Vitaminler ve mineraller yaşam için gerekli olan elzem mikro besin öğeleridir. Ayrıca iştahın düzenlenmesi, yağ depolanması ve metabolizma hızı için büyük bir öneme sahiptir, bu nedenle sağlıklı kilo ...

Obezite ve Uyku Apnesi

Aşırı kiloluluk hali olan obezite ve uyku apnesi birbirini etkileyebilen rahatsızlıklardır. Uyku apnesi, uyurken nefesinizin birçok kez durup yeniden başladığı yaygın bir durumdur. Bu vücudunuzun yete...