header-bg

​​​Çoğu insan; küresel bir sorun olan obeziteden kaçış yolunun yalnızca kalori kısıtlaması ve iradeden geçtiğini düşünür fakat aslında kilo alımının çeşitli sebepleri vardır.

Tokluk hormonu olarak da bilinen Leptin hormonu, beslenme sırasında alınan kalorinin yeterli olduğu sinyalini uyaran hormondur, yani yemek yerken bize ‘evet, bu kadarı yeterli’ dedirten leptin hormonudur.

İlerleyen çalışmalar obeziteye ‘leptin’ adı verilen bir hormonun da sebep olabileceğini göstermektedir. Leptin, merkezi sinir sistemi reseptörlerine bağlanarak ve beyindeki iştahsızlık kontrol merkezlerindeki nöronların aktivitesini modüle ederek gıda alımını düzenler.

Obez hastaların çoğunda leptinin kalori alımını kısıtlayıcı etkisi azalmıştır ve kişi beslenirken tokluk yaşayamadığından aldığı enerji artar ve bu da obeziteye sebep olur.  Leptin hormonundaki bu işlevsel bozulmaya leptin direnci denmektedir.

Çoğu yetişkinde enerji alımı ve enerji harcaması arasında fark yaratılsa da vücut ağırlığı beklenilen ölçüde değişmeyebilir çünkü karmaşık fizyolojik sistemler enerji alımı ile harcamayı dengeler.

Enerji dengesi, hipotalamus, beyin sapı ve ödül merkezleri de dahil olmak üzere beyin merkezlerinde entegre olan periferik sinyaller (hormonlar) tarafından düzenlenir ve bu da beslenme ve enerji harcamasını düzenler.

Obezite Cerrahisi hakkında bilgi almak için tıklayın.

turker-karabuga

leptin-direnci

tokluk-hormonu

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi

Ağır kilolu yaşamları sağlığına kavuşturan tüp mide ameliyatı bazı hastalarda saç dökülmesini neden olduğu görülmektedir....

Ginseng Nedir?

Ginseng, büyük kazık köklü çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Pek çok Ginseng türü vardır ve Çin, Japonya, Kore (Panax Ginseng) gibi Uzakdoğu ülkelerinde yabani tür olarak bulunan ginseng, tüm şifalı ...