header-bg

Bodrum’un Ortakent-Yahşi mahallesinde yaşayan 11 yaşında 90 kg olan  24 yaşında 154 kiloya kadar çıkan eski Türkiye Gülle Atma Rekortmeni Ezgi Elveren inat etti, tam bir yılda 154 kilodan 72 kiloya düştü.  Jeoloji Mühendisi Ezgi Elveren hayatının dönüm noktasındaki kararı nasıl verdiğini, yeni bir hayata nasıl başladığını ve mutluluğunu anterhaber.com ile paylaştı. Ezgi’nin nasıl kilo verdiği, yeni bir hayata nasıl başladığını anlatan cümleler ve yeni yaşantısı aşağıdaki satırlarda…..

 

ezgi-elveren

 

 

Hayatım Nasıl Değişmeye Başladı

2 Nisan 2018 tarihinde tüp mide ameliyatı oldum ve hayatım değişmeye başladı.

Ameliyat olmadan önceki hayatıma bakarsak; kendimi bildim bileli hep iştahı açık, çok yiyen bir çocuk oldum. Evde sürekli “çok yeme!”, “yeme artık!” söylemleri ile büyüdüm. Lise zamanlarında artık bu kiloların bir sorun teşkil ettiğini düşünerek doktora gittim ve ilk diyet listemle tanışmış oldum. Fakat üniversite sınavlarına hazırlanıyorum bahanesiyle bu listeye uymadım. Daha sonra üniversite yılları başladı ve yemek alışkanlıklarımda bir değişiklik olmayınca vücudum alarm vermeye başladı. Bir kadın olarak ilk alarm veren yumurtalıklarımdı. Doktora gittiğimde “polikistik over sendromu” yaşadığımı ve bu hastalığın fazla kilolardan kaynaklandığını öğrendim. Aynı zamanda bu hastalığın tedavi edilmediğinde daha fazla kiloya sebep olduğunu öğrendim. Hemen tedaviye ve özel bir diyetisyen ile
görüşerek kilo vermeye başladım. O zaman 125 kiloydum ve diyetle 25 kilo verdim ve hastalıktan kurtuldum.

 

turker-karabuga

 

Ameliyata Nasıl Karar Verdim

Tüp mide ameliyatına kadar geçen sürede verdiğim kiloları fazlasıyla geri aldım. Bu sırada diyetisyenlere, akupunktur tedavilerine gittim fakat bir sonuç alamadım. Ameliyat konusunda ise sevgili annem sürekli “acaba ameliyat mı olsan?” diyerek beni sürekli sıkıştırıyordu fakat ben ameliyata karşıydım, neden olayım ki ben böyle iyiyim deyip geçiştiriyordum. Ameliyatımdan bir altı ay kadar önce aile dostumuz Dr. Onur Dülgeroğlu bana ameliyatı neden düşünmediğimi sordu. Ben de tehlikeli olduğunu düşündüğümü ve “böyle iyiyim” düşüncemi savundum. Dülgeroğlu, bana belki de hiçbir doktorun hastasıyla konuşmadığı kadar fazla şey anlatarak tüp mide ameliyatının detaylarını, öncesini ve sonrasını anlattı. Ben de ikna oldum ama ameliyata kendimi hazırlamam gerektiğini düşündüm. İlk olarak bir psikolog ile görüşmeye başladım. Ameliyata kesin karar verme aşamasında ne kadar etkili olduğunun altını çizmek isterim. Kendimi neden bu obez bedene hapsettiğimi ve bundan kurtulabileceğimi anlamamı sağladı. En önemlisi ise hayatımda sorun olarak gördüğüm çoğu şeyin fazla kilolarımdan kaynaklandığını ve aslında bir kere geldiğimiz bu hayatı doya doya yaşamayı düşündüm .

Yaşamadığımı Fark Ettim..

Görüşmelere devam ederken bir gün evdeki tartının artık kilomu göstermediğini fak ettim, tartının maksimum göstergesi 150 kiloydu. Bu noktadan sonra tamam dedim ben bu ameliyatı olacağım ve 2018 yılında doğum günümden önce olacak dedim. Doktor ve hastane araştırmaları yaptım. Ameliyatolmuş kişilerle görüştüm öneriler aldım ve sonunda doktoruma karar verdim.

154 Kilodan 72 Kiloya Düştü

 

op-dr-turker-karabuga

 

İlk görüşmede 154 kilo olduğumu öğrendim ve Ezgi artık geri dönmek yok dedim. Ameliyat öncesi tüm tahlillerim ve kontrollerim yapıldıktan sonra bir pazartesi sabahı 154 kiloyken ameliyat oldum. Operasyonu  Kordon Obezite Merkezi’ nde Genel Cerrahi Uzmanı, Obezite ve Diyabet Cerrahisi Türker Karabuğa yaptı. Bunları yazarken ameliyatın üzerinden bir yıldan fazla bir zaman geçti ve ben 82 kilo vererek 72 kiloya indim. Hedef 70 kiloyu görmek, e az kaldı iki kilonun lafını etmeyelim artık:) Şimdiki bedenimden bir beden daha çıkardım diyebilirim. Tabi ki değişen sadece bedenim değil, ruhsal anlamda da yenilendim.

Hayata Yeni Baştan Başladım.

Artık daha fazla gülen, kendini seven ve hayattan keyif alan bir Ezgi yarattım. Başardığım şeyi görünce kendime olan güvenim arttı. Çevremdeki insanlar özellikle yakın çevrem ve ailemin desteğiyle şimdi daha mutlu bir insan haline geldim. Kendime yeni alışkanlıklar, hobiler edindim. Artık spor yapıyorum, sağlıklı besleniyorum ve sağlıklı yaşamı çevremdeki insanlara da aşılamaya çalışıyorum. Yine söylüyorum bir kere geliyoruz bu hayata ve bu hayat bize ait. Nasıl yaşamak istiyorsak öyle yaşamalıyız ve önümüze çıkan engel ne olursa olsun vazgeçmemeli ve pes etmemeliyiz. Ben başardım, kendi hayatımı kurtardım, siz neden yapamayasınız.
Sevgiler…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Pandemi Sonrası Obezite Salgını

Geçtiğimiz yıllarda hepimizi evlerde mahsur bırakan Covid-19 salgınından sonra hem ülkemizde hem dünyada obezite oranında ciddi bir artış meydana geldi....

Burak Altay, sahne hastalığını yendi

İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Burak Altay (36), İzmir’de geçirdiği mide fıtığı ve reflü ameliyatının ardından sağlığına kavuştu. Bir çok dizi ve filmde rol olan Altay, “Hastalık nedeniyle yaşadı...