header-bg

Kilo verme operasyonlarında hemen hemen her hasta, operasyon öncesinde birden çok kez farklı diyet türlerini denemiş ve yeterli sonucu alamayıp plato dönemini kırılması neredeyse imkansız bir süreç olarak yaşıyor. Nihai olarak obeziteden kurtulmak isteyip operasyona karar vermiş hastalar operasyon sonrası ilk zamanlarda hızlı kilo kaybederek motivasyonlarının yeniden kazanıyorlar.

Ta ki plato dönemine tekrar rastlayıncaya kadar.

turker-karabuga

"Ameliyat Olmama Rağmen Kilo Veremeyecek Miyim?"

Plato dönemi her kilo verme sürecinde olduğu gibi operasyon sonrası süreçte de oldukça doğaldır. Vücut zamanla azalmış kalori alımına adapte olmaya başlar ve aslında tam bu noktada tartı sonucundan ziyade yağ kaybına odaklanmak gerekir. Bu konuda bariatrik ekibinizden yardım alabilir, yağ/kas oranızı birlikte gözlemleyebilir veya vücudunuzdaki incelmeyi takip edebilirsiniz.

Plato dönemi her ne kadar doğal bir süreç olsa da daha kısa zamanda platoyu kırmak ve kilo kaybına devam edebilmek adına aşağıda maddeler halinde birkaç ipucu bırakıyorum..

bariatrik-cerrahi-sonrasi-plato-donemi

kilo-kaybinda-duraksama

1- Besin Tüketim Kaydı Tutun

Alışılagelmiş bir diyet süreciniz ve değişmiş beslenme davranışlarınız olsa da besin tüketim kaydı tutmak gün içerisinde belki farkına varmadan yaptığınız hataları fark etmenizi sağlayacaktır. Özellikle sosyal ortamlarda farkına varmadan küçük porsiyonlarda da olsa tüketmemeniz gereken besinleri sıklıkla tüketmeye başlamış olabilirsiniz. Besin tüketim kaydı ile yediklerinizi not alarak daha tarafsız bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

2- Protein Alımına Dikkat

Karbonhidrat tüketimine başlamış olsanız dahi plato dönemlerinde yeniden karbonhidrat kısıtlı ve protein alımı arttırdığınız bir beslenme sürecine girmek bu duraksama dönemini atlatmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü çoğu zaman duraksama dönemi yağ yakımı ile değil, kas metabolizması ile ilgilidir.

3- Spor Düzeninde Değişiklikler Yapın

Hali hazırda uyguladığınız spor düzeninizde değişiklikler yapmak kas kütlenizi şaşırtırken plato dönemini atlatmaya da yardımcı olacaktır. Farklı kas gruplarını çalıştırmak veya spor yoğunluğunuzu, zamanını biraz daha arttırmak enerji açığı yaratacaktır.

4- Düzenli Uyku Ve Su Tüketimi

Düzenli uyku ve günlük yeterince su içmek metabolizmayı hızlandırır. Uyku ve su eksikliğinde vücut enerji harcanmasını minimuma indirger ve bu yüzden kalori yakmak zorlaşacaktır.

Tüm bunların sonunda plato dönemlerinin normal ve geçici olduğunu unutmayın. Pozitif kalın, sağlıklı alışkanlıklarınız sürdürün ve obezite ekibimizin her zaman yanınızda ve desteğe hazır olduğunu unutmayın.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme hakkında bilgi almak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Obezite Hesaplama, Obezite Nasıl Hesaplanır?

Sağlık sorunları içerisinde günümüzde giderek artmakta olan en tehlikeli sorunlardan biri olan obeziteyi sizlere vücut içerisinde sağlığı bozacak seviyelerde aşırı ve normal olmayan şekillerle yağ bir...

C Vitamini Ve Eksikliğinde Görülen Sağlık Sorunları

Kimyasal adı Askorbik asit de olan C VİTAMİNİ, suda eriyen kemik, diş ve damar sağlığını koruyan, çeşitli hastalıklara direnç kazandıran ve bazı besin öğelerinin vücutta kullanılmasına yardımcı b...