header-bg

Dengeli bir bağırsak mikrobiyotası, sağlık için kritik öneme sahiptir çünkü insan vücudundaki bakterilerin yaklaşık %90’ı bağırsaklarda bulunmaktadır. Tersine bozulmuş bir bağırsak mikrobiyota yapısı ve/veya faaliyeti, hastalıkların oluşumuna katkı sağlar.

Mikrobiyota bir organ gibi düşünülmelidir. Özellikle bağırsak mikrobiyatası insan vücudunda; bağışıklık mekanizmalarını düzenlemede görevlidir.

Bağırsaklarımızda iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayırabileceğimiz bakteriler bulunur. Vücudun ikinci beyni olarak adlandırılan bağırsaklarda iyi bakteri çeşitliliği, bireyin metabolizması için de hayati önem taşımaktadır.

Bağırsak mikrobiyotası, her bireyde kendine özgüdür. Mikrobiyota; coğrafi köken, genetik, doğum şekli, yaş, yaşam tarzı, beslenme, antibiyotik kullanımı ve geçirilen hastalıklar gibi kişinin yaşamı boyunca karşılaştığı faktörlere bağlı olarak değişir.

Bir çalışmada, insan diyeti ile mikrobiyatanın çok hızlı bir şekilde farklılaştığı bulunmuştur. Yüksek yağlı diyetlerden özellikle Batı tarzı beslenmede düşük posa, yüksek yağ, rafine karbonhidratlar ve sedanter yaşam tarzı ile karakterize olup yararlı bakteriler olarak tanımlanan Bifidobacterium ve Eubacterium yoğunluğunda azalmaya sebep olmaktadır.

Bakteri sayısı ve çeşitliliği azaldıkça bireyin metabolik hastalıklara ve dolayısıyla obeziteye yatkınlığı artmaktadır.

turker-karabuga

Diyetinize fermente gıdaları ekleyerek fermantasyon sırasında ortaya çıkan biyoaktif peptitlerden ve gıdalarda canlı olarak bulunan probiyotik bakterilerden faydalanabilir,  bağırsaktaki yararlı bakterileri çeşitlendirerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

bagirsak-mikrobiyotasi-ve-obezite

bagirsak-mikrobiyotasi

Bu fermente gıdalardan bazıları;

  • Yoğurt
  • Kefir
  • Kombu çayı
  • Tempeh
  • Salatalık turşusu
  • Lahana turşusu

Mikrobiyota alınan besin türleriyle ve diyetle sıkı bir ilişki içerisindeyken; başta obezite olmak üzere, kanser, diyabet, yağlı karaciğer hastalığı, otoimmün hastalıklar ve mide-karaciğer hastalıklarında da bir değişim içindedir ve bu gibi durumlar mikrobiyota disbiyozuna (bozulmasına) neden olabilmektedir

Probiyotik ve/veya prebiyotik kullanarak bağırsak mikrobiyotasını hedef almanın,  hastalıkları tedavi etme ve hatta engelleme potansiyeli vardır.

Vücut Kitle Endeksini Hesaplamak İçin Tıklayın. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Obezite Cerrahisi Hakkında

Obezite cerrahisi, gıdalar ile alınan enerjinin, sarf edilen enerjiden fazla olmasından doğan ve beden sağlığını bozacak şekilde anormal yağ artışı ile karakterize olan obezite hastalığının tedavisi i...

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Obezite cerrahisi sonrası beslenme çok büyük önem taşır. Ameliyattan sonra küçülen mideye uygun şekilde yemek yemek,sağlıklı ve dengeli bir yaşam kurmak gerekir.    ...