header-bg

Elipse Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir mide balonu, bir kapsül halinde yutulduktan sonra midede şişirilmesiyle yer kaplayacak ve kilo vermeyi hızlandıracak bir yöntemdir. Yutma güçlüğü çeken ve birtakım sorunlar yaşayan kişilere yutulabilir mide balonu yöntemi uygulanamaz. Obezite ve buna bağlı sorunların tedavisi olarak kullanılabilen yutulabilir mide balonu, kilo vermeyi çok hızlandıran bir süreçtir.

​​​​​​

turker-karabuga

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Elipse mide balonu, endoskopik bir işlem olmadan yutulan ve mideye yerleştirilen balondur. Kilo kaybını hızlandırma amacıyla kullanılan bir işlemdir. Kişi bir kapsül yutar, bu kapsül mideye ulaştıktan sonra bir boru (katater) aracılığıyla şişirilir.

Belirli bir kilo kaybı hedefleyen kişiler için yutulabilir mide balonu kullanılır. Endoskopik bir işlem gerektirmediği için kişiler günlük hayatlarına çok kolay dönebilirler.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Yapılır?

Elipse yutulabilir mide balonu endoskopik bir işlem olmadan hastanın direkt yuttuğu ve sonradan şişirilen bir yöntemle yapılır. Aşağıdaki adımlar yutulabilir mide balonunun nasıl yapıldığını anlatır.-

 • Hastaya yutması için bir kapsül verilir. Kapsül, mideye yerleştiğinde bir tüp aracılığıyla balonun şişirilmesi için gereken sıvıyı içerir.
 • Kapsül yutulduktan sonra hastanın midesine ulaşır ve bir röntgen çekilerek doğru yerde olduğu teyit edilir.
 • Balon midede şişirilir ve yaklaşık 550 ml hacme ulaşır. Balon, mide boşaltımını engellemeyecek şekilde tasarlanmıştır.
 • Yaklaşık 20 dakika sonra, balonun şişirilmesi tamamlanır ve midede 4-4.5 ay kadar kalır.
 • Bu sürenin sonunda kapsül kendiliğinden erir. Kapsül mide asidi tarafından çözülerek, vücuttan dışkılama yoluyla atılır.

 

yutulabilir-mide-balonu

 

Yutulabilir Mide Balonu Elipse Programı

Akla yatkın kilo kaybı
Açlık hissetmeden daha az yemek için Elipse Programına katılın.
Elipse Programına katılan hastalar dört aylık balon tedavisi sonunda ortalama 10 – 15 kg arasında kilo verir.

Basit ve etkili
Elipse balon, doktorunuza yapacağınız 20 dakikalık kısa bir ziyaret sırasında
midenize yerleştirilir.

İnce bir katetere bağlı bir balonu içeren kapsülü yutarsınız. Kapsülün doğru konumda olduğundan emin olmak için bir röntgen çekilir.

Kapsül midenize yerleştiğinde, doktorunuz balonu Sivi ile doldurmak için kateteri kullanır. Balonun dolu olduğunu onaylamak için ikinci bir röntgen çekilir. Balon dolduğunda doktorunuz kateteri yavaşça çıkarır ve siz de günlük hayatınıza dönersiniz. Balon midenizde iken açlık hissetmeden daha az yiyebilirsiniz.

Yerleştirme işleminden yaklaşık 16 hafta sonra Elipse Balonu kendi kendine boşalır ve doğal yollarla vücuttan atılır.

 

 

Yutulabilir Mide Balonu Ne İşe Yarar?

Yutulabilir mide balonu kilo kaybını hızlandırmak için kullanılan bir yöntemdir. Midenin balon tarafından yer kaplaması sonucu kişinin daha az yiyerek kilo vermesine olanak tanır. Yutulabilir mide balonu, diyet ve egzersizle birlikte kullanılarak kilo kaybını teşvik eder ve obeziteye bağlı hastalıkların riskini azaltır. Bunlar arasında diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, kalp hastalığı ve diğer metabolik sendromlar sayılabilir.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Avantajları Nelerdir?

 • Elipse yutulabilir mide balonu endoskopi olmadan yapıldığı için daha kolay bir yöntemdir. Hastalar çok çabuk günlük yaşamlarına dönebilirler ve hastanede yatmaya gerek kalmaz.
 • Yutulabilir mide balonu mide hacmini azaltır ve hedeflenen kiloya ulaşmada etkili bir yöntemdir.
 • Balon vücuttan atıldıktan sonra kilo verme süreci devam edebilir.
 • Kilo verme ameliyatlarına bir alternatif olarak görülebilir.
 • Obeziteye bağlı hastalıkların bu yöntem ile riskleri azalabilir.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Riskleri Nelerdir?

Elipse yutulabilir mide balonu riskleri bulunur. Mide balonu, kapsül yutulması kişi için zor olabilir. Ancak bu durumda doktor yardımıyla hastanın yutması kolaylaştırılır.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Elipse yutulabilir mide balonu kilo kaybı için bir seçenek olarak uygulanabilir. Öncesinde hastanın sağlık durumu genel olarak değerlendirilir.

 • Yutma bozukluğu, mide veya bağırsaklarında bir sorunu olmayan hastalara mide balonu uygulanabilir.
 • Diğer kilo kaybı yöntemleri için uygun olmayan veya onları tercih etmeyenler için uygulanabilir.
 • Hamile olmayan, ciddi bir sağlık sorunu olmayan kişilere uygulanabilir.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Kimlere Uygulanamaz?

Elipse yutulabilir mide balonu sağlık açısından uygun olmayan kişilere uygulanamaz.

 • Psikolojik olarak yeme bozukluğu gibi sorunlar olan kişilere,
 • Geçmişte mide hastalıklarından muzdarip olmuş kişilere,
 • İlaç alerjisi bulunan kişilere,
 • Yutma güçlüğü sahiplerine,
 • Hamile ve emziren annelere,
 • Mide veya bağırsak hastalığı bulunanlara mide balonu uygulanamaz.
 • Daha önce tüp mide, bypass gibi bariatrik cerrahi geçirmiş hastalara uygulanamamaktadır.

 

 

 

ameliyatsiz-mide-balonu

 

Program Nasıl Çalışır?

1. Ay – Sağlıklı Yaşam Tarzı Rehberliği

 • Ekibiniz ile tanışın, beslenme ve egzersiz konularında rehberlik hizmeti almaya başlayın ve Elipse Programının etkisini en üst seviyeye nasıl çıkaracağınızı öğrenin.

2-5. Ay – Elipse Balonu ile Kilo Verme

 • Elipse Balonu hastaneye yatışı gerektirmeyen basit bir uygulama ile yerleştirilir. Ameliyat, endoskopi veya  anestezi gerektirmez.
 • Diyet ve sağlıklı yaşam konularında rehberlik hizmeti almaya devam edin.
 • Kilo kaybınızı izlemek için şık dijital baskülünüzü ve uygulamanızı kullanın. Gerçek zamanlı tavsiye ve destek almak için ilerlemenizi doktorunuz ile paylaşın.
 • Dört ay sonra, balon herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek duyulmaksızın kendi kendine boşalır ve doğal yollardan dışarı atılır.

6. Ay ve Sonrası – Zayıflayın ve Kaybettiğiniz Kiloları Koruyun

 • Geçici balon geçici kilo kaybı demek değildir, bir klinik araştırma, Elipse kullanımı sonucu elde edilen ortalama kilo kaybının %72’sinin takip eden 12 ay boyunca korunduğunu göstermiştir.
 • Sağlık ekibinizin desteği ile sağlıklı bir kiloyu korumak için yeni diyetinizi ve egzersiz alışkanlıklarınızı devam ettirebilirsiniz.

 

 

 

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları 2023

Elipse yutulabilir mide balonu fiyatları 2023 giderek popülerleşen kilo verme yöntemlerinden birisidir. Elipse yutulabilir mide balonu fiyatları hakkında bilgiyi doktorunuza danışarak alabilirsiniz.

Mide Botoksu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mide Botoksu

Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik olarak midenin belirli bölgelerine Botilinum toksini enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten yeni bir kilogram verme yöntemidir....

Laparoskopik Cerrahi

Halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik cerrahi, hastanın daha çabuk iyileşmesini ve açık ameliyatlara göre çok daha az ağrı hissetmesini sağlamayı başaran cerrahi bir yoldur....