header-bg

Günümüzün en yaygın hastalıklarından kabul edilen obezite tedavisinde uygulanan Bariatrik Tedaviler; bazı hastalarda gerek hastanın kuralları takip etmemesi gerekse uygulanmış yanlış teknik sebebiyle beklenen sonuçları vermeyebilir.

Bu tarz durumlarda, Revizyon Bariatrik Cerrahi, bir önceki kilo verme operasyonunu yenilemek veya değiştirmek amacıyla yapılır. Operasyon sonrası hedeflenen kilo kaybına ulaşamamış veya kilo almış hastalara uygulanır. Revizyona ve operasyon çeşidine karar vermeden önce bir önceki operasyonda neden başarıya ulaşılamadığı belirlenmeli ve revizyon operasyonunu yapacak olan cerrahın onayı doğrultusunda gerçekleştirilmelidir.

turker-karabuga

Revizyon Cerrahisinin Süreçleri Nelerdir?

Revizyon cerrahisinin süreçleri öncelikle hastanın bu operasyona uygun olup olmadığını sorgulamakla başlar. Önceki cerrahinin başarısızlığı hasta tarafından mı ameliyat tarafından mı olmuştur? Bunların değerlendirilmesi sonucu başarısızlığa neden olan faktörü belirlemek için bazı testler yapılması gerekebilir. Nedenlere göre revizyon cerrahisi planlanır ve uygulanır. Hasta daha sonra doktor takibinde kalır.

 

revizyon

 

Revizyon Cerrahisi Yöntemleri Nelerdir?

Revizyon cerrahisi, hastaya veya teknik sebeplere bağlı olarak ameliyat sonrası istenilen etkinin görülemediği durumlarda uygulanır. Revizyon cerrahisi ikinci kere yapılan bir cerrahi operasyon olduğu için daha zordur. Tecrübeli kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Olan Hastalar

Tüp mide ameliyatı olan hastalar midenin küçültüldüğü ve bir tüp haline getirildiği bu işlemle hedefledikleri kiloya ulaşmaya çalışırlar. Eğer yeterli beslenme veya egzersizi düzenli sağlayamıyor veya çalıştıkları halde kilo veremiyorlarsa yani fiziksel bir sorun varsa revizyon cerrahisi olabilirler. Bu durumda mide küçültme ameliyatı istenilen kilo verme işlemini gerçekleştirememişse revizyon tüp mide veya gastrik bypass uygulanarak başarılı bir şekilde kilo verilmesi gerçekleşir. Bu durumda tüp mide yeniden şekillendirilir, daha çok küçültülür veya farklı bir obezite cerrahisi uygulanır.

Gatrik Band (Mide Bandı/Kelepçesi) Olan Hastalar

Mide bandı olan hastalar başarılı sonuç alamadıkları zaman revizyon cerrahisine başvurabilirler. Ameliyatın ikinci kez gerçekleştirilmesi için uygun adaylar ise gerçekleştirilebilir. Mide bandı revizyon cerrahisi ile önceden yerleştirilmiş olan bant çıkarılır ve daha sonra yeni bir bant veya farklı bir obezite cerrahisi prosedürü uygulanabilir.

Gastric bypass, transit bipartisyon veya duodenal switch operasyonları geçiren hastaların revizyon planlamaları daha risklidir. Bu sebeple hastalar ilk operasyon sonrasında doktor tavsiyesine birebir uyum gösterip başarıya ulaşmayı hedeflemeldirler.-

Gastrik Bypass Olan Hastalar

Gastrik bypass olan hastalar mide küçültmesi ve midenin bağırsağa bağlanmasını içeren bir ameliyat olurlar. Bu şekilde gıdaların emilimi azalır. Hasta kilo vermeyi gerçekleştirememişse revizyon cerrahisi tercih edilebilir. Uygun olan hastalarda revizyon cerrahisi ile önceden yapılan mide bağlantısı kapatılarak yeni bağlantı oluşturularak daha uzun süreli ve kalıcı bir kilo kaybı sağlanabilir.

Duodenal Switch Ameliyatı

Duodenal switch ameliyatı ile mide küçültülür ve bağırsaklardan bir kısmı bypass edilir. Eğer istenilen etki alınamadıysa bu ameliyat sonrasında revizyon cerrahisi kullanılabilir. Bu şekilde bypass işlemi tekrarlanarak gıda emilimi daha çok azaltılabilir.

Transit Bipartisyon Ameliyatı

Transit bipartisyon ameliyatı başarısız geçmiş veya birtakım komplikasyonlar oluşmuşsa revizyon cerrahisi ile düzeltilebilir. Midenin küçük bir bölümü kesilerek, bu bölümün mide bağırsağı bağlantısı korunarak, diğer bölümü ise bağırsağa bağlanır. Revizyon cerrahisi ile bu operasyon yeniden şekillendirilir.

Revizyon Cerrahisi Sonrası Riskler Nelerdir?

Revizyon cerrahisi sonrası riskler, revizyon cerrahisinin daha kompleks bir ameliyat olmasından ileri gelir. Fakat operasyonu yapan cerrahın deneyimi ve hasta için en doğru işlemi seçmesi sayesinde operasyonun başarısı artacaktır.

Revizyon Cerrahisi Fiyatları 2024

Revizyon cerrahisi fiyatları 2024 revize edilecek ameliyatın nasıl sonuçlar doğurduğuna, işlemin ağır olup olmayacağına, revizyonun zorluğuna bağlı olarak değişecektir. Revizyon cerrahisi zorlu bir ameliyattır ve deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Bu konuda doktorun deneyimi de revizyon cerrahisinin fiyatlarını etkiler. Revizyon cerrahisi için muayene sırasında doktorunuzdan fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gastrik ByPass

Gastrik bypass ameliyatı dünyada mide küçültme (Sleeve gastrektomi) ameliyatından sonra en çok tercih edilen obezite ameliyatıdır.  ...

Mide Küçültme

Mide Küçültme, laporoskopik teknikle midenin büyük bir bölümünün alınması ve mideye yeni şekil verilmesi işlemine denir....