header-bg

Tüp mide ve diğer bariatrik cerrahiler sonrasında uyulması gereken en önemli kurallardan biri de katı-sıvı ayrımıdır. Bu kuralın ana temeli katı formlu öğünlerden 30 dakika öncesi,sonrası ve öğün esnasında sıvı alımından kaçınmaktır. Kulağa uygulaması zor bir kuralmış gibi gelse de hastalarımızın süreç boyunca değişen beslenme alışkanlıklarının bir maddesi de katı-sıvı kuralı olmakta ve bir süre sonra artık farkında olmadan da bu kuralı uygulamaktadırlar.Kilo verme operasyonu geçiren her hastanın sıklıkla duyduğu bu kurala birlikte göz atalım;

 

turker-karabuga

Obezite Cerrahisi Sonrası Katı-Sıvı Ayrımı Nasıl Yapılır?

Obezite cerrahisi geçiren kişiler için beslenmede katı sıvı ayrımının yapılması benimsenmesi gereken bir alışkanlıktır. Katı gıdaları tüketmeden yarım saat öncesinde sıvı alımı kesilmelidir ve yemek yedikten sonraki ilk yarım saat içerisinde sıvı gıda tüketilmemelidir. Bu kural katı sıvı ayrımı kuralıdır. Katı sıvı ayrımı ameliyat sonrasındaki püre döneminden itibaren uyulması gereken bir kuraldır. Bu sadece kişinin kilo vermesi ve ameliyatın başarısı ile ilgili değil bireyin genel sağlığının bozulmaması için de büyük bir önem taşır.

Katı Sıvı Ayrımı Neden Yapılır? Katı sıvı ayrımı yani sıvı gıdalar ile katı gıdaların arasında yarım saatlik bir boşluk bırakma midedeki kısıtlı yerin etkin kullanılması açısından önemlidir. Obezite ameliyatı geçiren kişi sıvı gıda tükettiğinde katı gıdaya yer kalmayacağı için gıdalardan alabileceği makro ve mikro gıdaları alamayabilir. Protein, yağ, mineral, karbonhidrat, vitamin ve benzeri vesinleri alamayan kişide Dumping sendrom gibi çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Katı gıda alımı sonrasında hemen sıvı gıda alan kişinin hazımsızlık yaşayabileceği bilinmektedir. Kurala uyulmaması durumunda besinler bağırsağa daha hızlı geçer ve doygunluk hissi kısa sürer. Obezite cerrahisi sonrasında katı sıvı ayrımı kuralına uymamanın uzun vadede midenin tekrar genişlemesine neden olabileceği de bilinmektedir. Bu beslenme şekline alışan kişilerin ameliyattan bir süre sonra bu beslenme düzenine adapte oldukları ve yaşam şekli haline getirdikleri de bilinir.

Katı Sıvı Ayrımı Ne Kadar Sürer?

Katı sıvı ayrımı ne zaman biter sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; Bariatrik cerrahi geçiren kişinin ameliyat sonrasındaki ilk 10 gün sıvı ile beslenmesi 12-33. günler arasında püre şeklinde beslenmesi ardından da kademeli şekilde katı gıdalara geçmesi planlanır. 3’e ayrılan bu dönemde beslenme sistemini benimsemek ve yeni yaşam tarzına uyum sağlamak için profesyonel destek almak tavsiye edilir. Döneme ne kadar fazla uyum sağlanırsa oluşabilecek komplikasyon riski o kadar düşürülür. Bu dönemin ardından kişi belirli gıdalar haricinde pek çok gıdayı tüketebilmektedir. Ancak ilk on günlük süreç sonrasında uyulması gereken katı- sıvı ayrımı kişinin sağlıklı şekilde kilo vermeye devam edebilmesi için oldukça önemlidir. Bu süreç ne kadar iyi yönetilirse ve ne kadar uzun süre sürdürülürse operasyon başarısı o kadar olumlu etkilenir.

operasyon-sonrasi-kati-sivi-ayrimi

kati-sivi-kurali

Katı-Sıvı Kuralının Önemi

Yemeklerden önce sıvı alınmasını istemememizin sebebi, sıvı ile dolan mide ile öğün esnasında yeterince protein alamamaktır. Ayrıca midede sıvı ile karşılaşan katı, yeterli hacim bulamadığından geri gelmeye; yani hastanın bulantı ve kusma yaşamasına sebep olur. Yetersiz protein alan hastada kas kayıpları ve mineral-vitamin yetersizlikleri görülür ki bu da kilo verme sürecinde istemediğimiz bir durumdur. Yemek esnasında ve yemek sonrası sıvı alınmasının sakıncaları ise dumping sendromu ve mide genişlemesi riskidir. Yenilen katı besinlerin midede sindirime uğrayıp ince bağırsaklara geçerek emilmesi yemeğin kıvamına göre değişmekle birlikte yaklaşık 3 saati bulmaktadır. Yemek esnasında ve yemek sonrasında tüketilen sıvı bu katının formunu yumuşatacağı ve sindirim henüz bitmeden mide poşundan ince bağırsaklara geçeğinden hem emilimi azaltır hem de dumping sendromuna sebep olabilir. Bir başka sebep ise mide genişlemesidir. Hali hazırda küçük olan ve yenilen katılarla tamamı dolu mideye sıvı gönderildiğinde mide genişleyecektir. Bu alışkanlıkların sürekli yapılması mide genişlemesi ile birlikte kalori alımının artmasına ve kilo alımlarına sebep olabilir. Operasyon sonrası doğru ve etkili bilgi için cerrahınızın önerilerine uymalısınız. Kurallar dışarıdan zorlu görünse de alacağınız sonuçlar çok kıymetli. Bu süreçte yalnız değilsiniz bariatrik ekibimizle iletişime geçin.

Obezite Cerrahi Sonrası Diğer Önemli Kurallar

Kişi obezite ameliyatı sonrasındaki ilk 10 gün sıvı, 10 gün ince püre ve 10 gün püre dönemi olmak üzere 1 aylık süreyi tamamladıktan sonra katı beslenmeye geçer. Ortalama olarak 3. ay sonra pek çok gıdayı tüketir hale gelir ve ilk ilk aylık süreçte kontroller oldukça sık yapılmaktadır. Katı sıvı ayrımının doktorun tavsiye ettiği süre boyunca devam ettirmek önemlidir. Operasyondan sonrası 1-3-6-12. aylarda rutin kontrollerin yapılması planlanır. Bu kontroller kişinin sağlığı için çok önemlidir. Bariatrik cerrahi sonrasında asitli, şekerli ve gazlı içecekler tüketilmemelidir. Önerilen ölçüde protein alınmalıdır. Öğünler atlanmamalı ve düzenli şekilde yapılmalıdır. Yeterli miktarda su tüketilmelidir ve doktorun önerdiği mineralvitamin destekleri aksatılmamalıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme hakkında bilgi almak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi, diyet ve egzersiz ile kilo kaybında başarı elde edemeyen bireyler için uygulanmaktadır. Kilo kaybının başarılı olabilmesi, sağlıklı ve kalıcı bir şekilde gerçekleşmesinden ileri gel...

Obezite Cerrahisi Sonrası

Obezite cerrahisi sonrası midenin küçülmesi ile yeni bir yaşam tarzına geçiş yapılır. Aşırı kilolu ve obez kişilerin bu ameliyat ile sağlıklı bir kiloya sahip olmaları hedeflenir. Obezite ameliyatı, h...