Makaleler

Anasayfa / Makaleler

Op. Dr. Türker Karabuğa’dan Makaleler

Op.Dr. Türker Karabuğa’nın kaleminden bir çok hastalık üzerine derlemeler.


A. GENEL BİLGİLER
Normalde insanlarda kalın barsağın dışarı açılan en son kısmında süngersi yapıda damar ağları mevcuttur. Hemoroidal damarlar denilen bu yapıların genişlemesi ile hemoroidal hastalık (Basur) oluşur.
Hemoroidal damarların vücutta önemli fonksiyonları vardır:

 • Normalde bu damar ağlarında biriken kan anüsün (makatın) tam kapanmasını sağlar. Böylelikle hemoroidal damarlar, kişi istemli olarak anüsü kontrol eden kaslarını kasmadığı halde, dışkılama kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur.
 • Anüsü çevreleyen sfinkter adını verdiğimiz kas halkasının üzerinde koruyucu bir yastık tabakası işlevi görür.
 • Dinlenme ve uyku halinde anüsü (makat) tam kapatarak dışkının dışarı sızmasına engel olur.

Hemoroidal damarlar yerleşim yerine göre eksternal (dış) ve internal (iç) olarak ikiye ayrılmaktadır. Dış hemoroidler anüsün çevresinde yer alır ve ince bir deri ile kaplıdır.
HEMOROİDAL HASTALIK (BASUR) NEDİR?
Anüs ve rektumda bulunan süngersi hemoroidal damarların aşırı derecede genişlemesi ve bazen anüsten dışarı taşmasına hemoroidal hastalık denir. Dış ve iç hemoroidlerde ayrı ayrı hemoroidal hastalık (Basur) olabilir. Dış hemoroidlerde pıhtılaşma (tromboz) olursa hasta çok ağrı duyar. İç hemoroidler ise daha çok kanama ile kendini belli eder.

HEMOROİDAL HASTALIĞIN (Basur) NEDENLERİ
Hastalığın temel nedenlerinden birisi ıkınmadır. Ikınmak bu bölgeye yüksek basınçta kan dolmasına neden olur. Ikınma dışında karın içi basıncını arttıran diğer faktörler de hemoroidal hastalığa (Basur) neden olabilir, örneğin:

 • Kabızlık
 • Kronik öksürük
 • Hamilelik
 • Şişmanlık
 • Ağır kaldırma
 • Prostat hastalığı

B. HEMOROİDAL HASTALIĞIN (Basur) BELİRTİLERİ

 • Dışkılama (büyük abdest yapma) sırasında kanama

En sık görülen belirtisidir. Sıklıkla damla damla taze parlak kırmızı renktedir. Dışkının üzerinde ve temizlik sırasında kan fark edilebilir.

 • Dışkılama (büyük abdest yapma) esnasında makatın dışarı çıkması, ele gelen şişlikler.

Hasta makattan dışarı doğru çıkan yumuşak bir şişlikten, kitleden şikayet eder. Bazı hastalar bu dışarı çıkan şişliği makat içine doğru içeriye geri itebilirler.

 • Anal bölgede (makatta) kaşıntı

Hemoroidal damarların normal işlevlerini yapamaması ile makat bölgesinin hijyeni de bozulur. Makatın tam kapanmaması ile dışkı ve akıntı kaçağı olur. Buna bağlı kaşıntı ortaya çıkar.

 • Ağrı

Hastalar bu şikayetlerini tam olarak ifade edemezler. Sancı, sızlama veya yanma şeklinde bir his olarak tanımlayabilirler. Özellikle dış hemoroidlerin (Basur) tromboze (damar içinde kan pıhtısı oluşması) olması şiddetli ağrıya neden olur.

 • Sürekli olarak anal kanalın (makatın) dışında kalan ve dokunulduğunda ağrılı olan şişlikler

İç hemoroidlerin makattan dışarı sarkması sonucu gelişebileceği gibi dış hemoroidlerin tromboze olması ile de ortaya çıkabilir.

HASTALIĞIN EVRELERİ:

1.Evre: Kanama olur.
2.Evre: Kanama yanısıra iç hemoroidler (Basur) defekasyon (büyük abdest) sonrası dışarı çıkar ve bir süre sonra kendiliğinden içeri girerler.
3.Evre: Kanama yanısıra iç hemoroidler (Basur) defekasyon (büyük abdest) sonrası dışarı çıkar ve el yardımıyla içeri itmek gerekir.
4.Evre: Kanama yanısıra iç hemoroidler (Basur) sürekli dışardadır.


C. MUAYENE VE TANI HEMOROİD (Basur) MUAYENESİ
Hastanın makat bölgesi dizlerinin üzerinde öne eğilmiş veya yan yatar pozisyonda doktor tarafından önce gözle incelenir, sonra parmak makattan içeri sokarak muayene tamamlanır. Bu muayene hemoroidal hastalık (Basur) tanısı koymak için genellikle yeterli olur. Ancak hemoroid benzeri yakınmalar kolon kanseri gibi hastalıklarda da görülebileceğinden ve hemoroidle birlikte muayenede farkedilemeyen başka hastalıklar da bulunabileceğinden mutlaka sigmoidoskopi ya da kolonoskoi de gerekir.

Bir çok rahatsızlık ilk belirti olarak dışkılama sırasında kanama ile ortaya çıkabilir. Kalın bağırsak kanseri (kolon ve rektum kanseri), kalın bağırsak polipleri, makat ağzında çatlak (anal fissür), iltihaplanma (apse), fistül oluşumu, iltihabi bağırsak hastalığı (ülseratif kolit ve Crohn Hastalığı), barsak sarkması (prolapsus), dışkı kaçırma (inkontinans), kaşıntılı makat hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve daha birçok durum bu bölgeyi etkileyebilir. Bu nedenle ayırıcı tanı çok önemlidir ve uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.
D. HEMOROİD (Basur) TEDAVİSİ
Hemoroidal hastalığın tedavisi hastanın şikayetlerine, hastalığın evresine göre değişir. Tedavide çok sayıda alternatif vardır. Fakat ideali hastaya uygun yöntemi seçmektir. Öncelikle dışkılama be beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekir.

– Dışkılama alışkanlığının düzenlenmesi
Düzenli dışkılama alışkanlığı tedavi için önemlidir. Tuvalette uzun zaman oturma (sigara içme, gazete okuma v.b.) ve aşırı ıkınmalardan kaçınma hemoroidal damarlardaki gerginlik ve basıncı azaltır ve böylece hemoroidlerin makattan dışarı çıkmaları önlenebilir.
– Diyetin düzenlenmesi
Yemeklerdeki lifli (posalı) gıda oranlarının artırılması ve düzenli dışkılama alışkanlığı edinilmesi yardımcı olabilir. Diğer önemli bir konu da yeterli su içilmesidir. Günde en az 10-12 büyük bardak su içilmesi gerekir. Meyve suyu, kahve, çay su yerine geçmez.
Medikal Tedaviler
1. Oturma banyosu
Günde birkaç kez, ılık bir suda 10 dakika oturmak semptomları (belirtileri, şikayetleri) azaltır. Oturma banyosundan sonra makat bölgesinin ıslak bırakılmaması ve kuru tutulması gerekir. Bu tedaviyle en şiddetli hemoroidlerde bile 2-7 gün içinde ağrı azalır ve makat etrafında ele gelen sert şişlikler 4-6 hafta içinde geriler.
2. Krem-Pomad uygulamaları
Hemoroidal hastalığın tedavisinde kullanılan bir çok pomad vardır. Doktorunuz hastalığın durumuna göre size bir pomad tavsiye edebilir.
3. İlaçlar
Makat bölgesindeki damarların kan akımını kontrol eden ve aşırı şişmesini önleyen, hemoroidal hastalığın kısa zamanda normal hale dönmesini kolaylaştıran ilaçlar vardır. Bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
Cerrahi Tedaviler
1. Laser yöntemi
Son yıllarda giderek kullanuımı artan bir yöntemdir. Uygun hastalarda ve uygun şekilde tecrübeli bir ekip tarafından uygulandığında oldukça iyi sonuçlar elde edilir. İşlem sonrası ağrı yok denecek kadar azdır. Hemen ayağa kalkılır, yatış gerekmez.
2. Hemoroidektomi- Klasik Cerrahi yöntem
Hemoroid pakelerinin çıkartılması işlemidir. Bu işlem klasik yöntemlerle yapılabildiği gibi, ligasure, koter, ultrasonik bistüri gibi aletler kullanılarak da yapılabilir. İyileşme süresi yapılan cerrahi işlemin büyüklüğüne göre üç haftaya kadar uzanabilmektedir.

3. Stapler (Longo) yöntemi (Stapler hemoroidopeksi, Zımbalı hemoroid ameliyatı)Son yıllarda gelişen bir yöntemdir. Daha az ağrılı, etkili bir yöntemdir, iyileşme ve günlük yaşama dönüş daha çabuk olmaktadır.Stapler adı verilen tek kullanımlık aletler kullanılarak yapılan ameliyatlardır.

A. GENEL BİLGİLER

Meme hastalıkları denince her ne kadar sadece kadınlarda rastlanır gibi görünse de her iki cinside ilgilendirir. Erkeklerde pasif bir salgı bezi olan meme dokusu kadınlarda ise aktiftir. Memenin yapısı sürekli değişir. Kadınlarda ergenlikle belirginleşen değişimler menapoz sonrasına kadar devam eder. Yaş, hamilelik, adet dönemi, hormon ilaçları ve emzirme gibi meme yapısını ve fonsiyonunu etkileyen pek çok faktör vardır. Dolayısıyla meme hastalıklarını değerlendirirken bunların hepsi göz önünde tutulmalıdır.

B. MEME HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ

Meme hastalıklarında en önemli belirti son birkaç haftada yada ayda meydana gelen değişimlerdir. Bunu fark etmek için düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapılması gerekir. Ancak bu sayede yeni oluşan değişimler fark edilebilir. Bu bulgular: – Ele gelen kitle- nodül – Meme başında akıntı – Memede kızarıklık – Memede ağrı – Meme başının içe çökmesi – Meme derisinde değişim (sertleşme,portakal kabuğu görünümü) – Koltuk altında şişlik

C. MUAYENE VE ERKEN TANI

Her meme şikayeti meme kanseri ile alakalı değildir fakat, her şikayet dikkatle değerlendirilmelidir. Meme hastalıklarında erken tanı düzenli ve dikkatli bir muayene ve takiple çok kolaydır. En az haftada bir defa kendi kendine muayene yapılmalıdır. En ufak bir şüphede mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hiçbir şikayeti olmayan hastalarda da yılda bir defa doktor kontrolü tavsiye edilmektedir. Doktor muayenesinin yanı sıra tanı koymak için ultrasonografi, mamografi ve MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanılmaktadır. 40 Yaşın üzerindeki hastalara rutin yıllık mamografi kontrolleri önerilmektedir. hangi tetkikin ne zaman isteneceğine hekim karar vermelidir. Hastalar bazen sadece MR çekilmenin yeterli olduğunu ve en iyisinin bu olduğunu düşünürler. Gerçekte hiçbiri diğerinin yerini tutmaz, birbirini tamamlayıcı yöntemlerdir. Ailesinde meme kanseri olan hastalar ise yüksek risk grubundadırlar. Tarama daha erken yaşlarda başlamalı ve daha sık yapılmalıdır. Bazı özel durumlarda ise meme kanserine yönelik yapılan DNA testleri ile risk değerlendirmesi yapılmaktadır.

D. MEMENİN İYİ HUYLU HASTALIKLARI VE TEDAVİLERİ

1. Meme kistleri: En sık karşılaşılan durumdur. Meme kistleri meme kanseri olmadığı gibi meme kanser riskini de artırmaz. Fakat memede yer kapladığı için muayene sırasında meme kanserinin geç saptanmasına neden olabilir. Kistlerin özel bir tedavisi yoktur. En sık şikayet meme ağrısıdır. Çok büyük olan kistler iğne ile boşaltılabilir. Bu sayede hem örnek alınmış olur hem de ağrı azalır. Bazen kistler enfekte olup apseleşebilir. Bu durumda hem antibiyotik tedavisi hem de apsenin boşaltılması gereklidir. Çok sayıda ve küçük kistlerde ağrı oluştuğunda ağrı kesici ve sıkı oturan sütyen kullanımı tavsiye edilir.

2. Fibroadenom: Memenin iyi huylu yapılarıdır. Birden çok olabilir. Küçükse iğne biyopsi ile tanı doğrulandıktan sonra takip edilebilir. Her zaman cerrahi ile çıkarılması gerekmez. Memede estetik kaygı oluşması ya da tanıda şüphe olması durumunda cerrahi uygulanarak kitle çıkarılabilir.

3. Mastit: Meme enfeksiyonu demektir. Memede şişlik ile beraber kızarıklık ve ağrı vardır. Mutlaka antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. Hasta emziriyorsa emzirme kesilmeli ama mutlaka tamamen süt sağılmalı ve dökülmelidir.

E. MEME KANSERİ VE TEDAVİSİ

Meme kanseri çok genel bir terimdir. Meme kanserinin birçok alt tipi vardır. Dolayısıyla meme kanseri tedavisinde tek bir seçenek ve yöntem yoktur. Bununla beraber son yıllarda cerrahi teknik önemli oranda değişmiştir. Cerrahi seçeneklerde artık öncelikle meme koruyucu cerrahi tercih edilmektedir. Gelişen radyoterapi(radyasyon-ışın tedavisi) ve kemoterapi (ilaç tedavisi) de eklenerek çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu sayede memenin tamamının alınmasına gerek kalmamaktadır. Yine sentinel nod çalışılarak her hastada koltuk altının temizlenmesine gerek kalmaz. Bu sayede de hastalarda kol ödemi, haraket kıstlılığı gibi sorunlar daha az izlenir. Özet olarak meme kanserinin tek bir tedavisi yoktur. Her hastaya göre uygun tedavi seçilip uygulanır.

Stephen Hawking, Obezite’nin En Ciddi Halk Sağlığı Sorunlarından biri olduğunu söyledi

Kanada gibi ülkelerin iyi bildikleri bir sorun, ancak Stephen Hawking, adım atmamız ve obezite ile  mücadele etmemiz gerektiğini söylüyor.

İsveç’teki kar amacı gütmeyen bir GEN-PEP için yakın tarihli bir reklam kampanyasında, 74 yaşındaki kozmoloji uzmanı, obezitenin “en ciddi halk sağlığı sorunlarından biri” olduğunu söylüyor.

“Bugün aşırı kilolu ve obezite ile ilgili komplikasyonlardan dolayı çok fazla insan ölüyor” diyor reklamda.

Bir dakikalık kısa filmde “Zamanın Kısa Tarihi” yazarı, obezitenin milyonlarca insanın hayatını tehlikeye attığını söylüyor.

“Açıkçası, yerleşik düzende yaşamak önemli bir sağlık sorunu haline geldi, benim anlayışımın ötesinde.”

CNN’in verdiği bilgiye göre, sayısız çalışma, bütün gün oturmanın bizi öldürmekte olduğunu ispatladı.

Site, “Araştırmalar, yerleşik düzende yaşamanın kardiyovasküler sorunlardan ve kanserden ölüme ve aynı zamanda Tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara neden olabileceğini gösterdiğini” belirtti.

Kanadalı Şişmanlık Ağı’na göre, dört yetişkin Kanadalı’dan birinde ve 10 çocuktan birinde klinik obezite var.

Ancak neyse ki bizim için, obezite toplulukların üstesinden gelebileceği bir şeydir – sadece bir takım taahhütler gerektirir.

Mesaj Gönder
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba👋
Obezite Cerrahisi ve Mide Botoksu konularında bilgi almak için buradan bize ulaşabilirsiniz😊
Powered by