header-bg

​​​Keratin saçınızda, cildinizde ve tırnaklarınızda bulunan bir yapısal protein türüdür. Özellikle cildinizin yapısını korumak, yara iyileşmesini desteklemek, saç ve tırnaklarınızı sağlıklı ve güçlü tutmak için önemlidir.

Keratin takviyelerinin genellikle saç dökülmesini önlemeye, tırnak büyümesini artırmaya ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenir. Yine de, bol miktarda sağlıklı gıda, vücudunuzun keratin sentezini doğal olarak destekleyebilir.

İşte keratin üretimini teşvik eden 10 yiyecek.

Yumurtalar

Yumurta yemek, keratin üretimini doğal olarak artırmanın harika bir yoludur. Aslında, keratin sentezinde yer alan temel bir besin olan büyük bir biyotin kaynağıdırlar. Tek bir pişmiş yumurta, bu besinden 10 mcg veya Günlük Değerin (DV) %33’ünü sağlar. Dahası, yumurta proteini, 50 gramlık büyük bir yumurtada paketlenmiş 6 gram protein ile keratin üretimini destekler. Bu her yerde bulunan gıdadaki diğer sağlıklı besinler arasında selenyum, riboflavin ve A ve B12 vitaminleri bulunur.

turker-karabuga

Soğan

Soğanlar sadece en sevdiğiniz yemekleri tatlandırmak için değil, aynı zamanda keratin üretimini de hızlandırmak için harikadır. Bu allium sebzesi, vücudunuzun bir keratin bileşeni olan L-sistein adlı bir amino aside dönüştürdüğü bir bitki antioksidanı olan N-asetilsistein açısından özellikle yüksektir. Soğanlar ayrıca sağlıklı saç köklerinin korunması için gerekli olan temel bir mikro besin olan folatı da sağlar.

Somon

Somon proteinle doludur ve 85 gramlık porsiyon başına yaklaşık 17 gramdır. Aynı zamanda keratin üretimini destekleyen bir diğer önemli besin maddesi olan mükemmel bir biyotin kaynağıdır. Sadece 85 gram konserve somon, 5 mcg veya günlük ihtiyacın %17’sini içerir. Bu balık ayrıca, saç büyümesini iyileştirmeye, saç yoğunluğunu artırmaya ve ek formda kullanıldığında saç dökülmesine karşı koruma sağlamaya yardımcı olduğu gösterilen bir tür kalp-sağlıklı yağ olan omega-3 yağ asitleri bakımından da yüksektir.

keratin-seviyenizi-arttiracak-7-besin

keratin-takviyeleri

Ayçiçeği Çekirdeği

Ayçiçeği tohumları lezzetli, doyurucu ve lezzetlidir. Ayrıca keratin üretimini desteklemek için hem biyotin hem de protein için harika bir kaynaktır. Sadece 1/4 fincan (35 gram) 7 gram protein ve 2,6 mcg biyotin sunar – DV’nin %9’u. Dahası, çekirdek E vitamini, bakır, selenyum ve pantotenik asit dahil olmak üzere çeşitli diğer mikro besinler açısından zengindir.

Mango

Güney Asya’ya özgü mango, keratin sentezini desteklerken diyetinize ekstra besinleri sıkıştırmanın lezzetli bir yoludur. Özellikle, bu tropik çekirdekli meyve, her bir kapta 89 mcg – günlük ihtiyacın yaklaşık %10’u – provitamin A ile doludur (165 gram). Mango, C vitamini ve folat gibi cilt ve saç sağlığı için diğer bazı önemli besinlerde de yüksektir.

Sarımsak

Soğanlara çok benzer şekilde, sarımsakta bol miktarda N-asetilsistein bulunur ve bu da vücudunuzun keratinde bulunan bir amino asit olan L-sistein’e dönüşmesini sağlar.

İnsanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı araştırmalar sarımsağın cilt sağlığına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, bir test tüpü çalışması, sarımsak özütünün keratin üretiminden sorumlu keratinosit hücrelerini ultraviyole hasarından koruduğunu buldu.

Test tüpü ve hayvan çalışmaları ayrıca, bu popüler allium sebzesinin yara iyileşmesini destekleyebileceğini, mikrobiyal enfeksiyonlarla savaşabileceğini ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatabileceğini düşündürmektedir.

Sarımsak ayrıca manganez, B6 vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere birçok faydalı mikro besin içerir..

Sığır Karaciğeri

Sığır karaciğeri, en konsantre biyotin kaynaklarından biridir ve keratin üretimini doğal olarak artırmak istiyorsanız, onu harika bir seçim haline getirir. Aslında, 85 gram pişmiş sığır karaciğeri 31 mcg biotin içerir ve günlük ihtiyaçlarınızın %103’ünü karşılar. Ayrıca, aynı miktarda sığır karaciğeri bol miktarda 24,5 gram protein ve 7,960 mcg A vitamini sağlar – DV’nin %884’ü gibi.

Sığır karaciğeri ayrıca B12 vitamini, folat, riboflavin ve demir gibi diğer birçok vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır. Keratin saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın sağlığını artıran bir protein türüdür.Protein, biyotin ve A vitamini dahil olmak üzere keratin sentezi için birkaç spesifik besin gereklidir. Bu besinler açısından zengin gıdalarla dolu dengeli bir diyet, vücudunuzdaki keratin üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Bu gıdalar sadece saç, cilt ve tırnak sağlığını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda diğer birçok faydalı besin açısından da zengindir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İnülin Nedir?

Hindiba bitkisinden doğal olarak elde edilen inülin ve oligofruktoz fonksiyonel bir besin bileşenidir. Sağlıklı bakteri mikroflorasının artması için günlük tavsiye edilen ortalama tüketim miktarları 3...

Obezite Hesaplama, Obezite Nasıl Hesaplanır?

Sağlık sorunları içerisinde günümüzde giderek artmakta olan en tehlikeli sorunlardan biri olan obeziteyi sizlere vücut içerisinde sağlığı bozacak seviyelerde aşırı ve normal olmayan şekillerle yağ bir...