header-bg

Karnıyarık otu olarak bilinen Psyllium, Hindistan’da yetişen Plantago ovata” adı verilen bitkinin tohumlarından elde edilmektedir.

İkinci beynimiz olarak adlandırılan bağırsaklarımızın sağlığı için çok faydalı bir fonksiyonel besindir ve bağırsaklarda prebiyotik etki gösterir. Halk arasında laksatif etkisi sebebiyle dışkı yumuşatıcı olarak kullanılsa da bir çok faydalı özelliği vardır. Irritable barsak hastalığında oluşan gaz ve şişkinlik sorunlarını da azalttığı gözlemlenmniştir.

Lif zengini bir besin olduğundan kan şekeri üzerinde olumlu etkileri vardır, kan şekerinin ani yükselmesini engeller. Diyabet hastaları veya insülin direnci olan bireylerin kullanmasında her hangi bir sakınca yoktur.

Karnıyarık otu ayrıca kan şekeri üzerindeki olumlu etkisi ve lif içeriği sayesinde tokluk hissini daha uzun süre yaşamanıza da katkı sağlar. Kilo verme sürecinde diyete eklendiğinde hem diyete uyumu arttırır hem de kısıtlanan kalori ile birlikte eksik alınabilen lif oranını dengeler.

Yapılan çalışmalarda, çözünür lif alımının karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Yüksek kolesterol seviyesinin düşürülmesinde yardımcı olarak kalp damar sağlığı için de faydalı bir besin takviyesidir.

C vitamini eksikliğinde görülen sağlık sorunları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

turker-karabuga

psyllium

karniyarik-otu

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Operasyon Sonrası Sağlıklı Kilo Verme

Tüp mide ameliyatı, Gastrik bypass ameliyatı gibi cerrahi obezite tedavileri fazla kilolardan kurtulmanın ve daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmenin çok etkili bir yoludur....

Keratin Seviyenizi Arttıracak 7 Besin

Keratin, saçınızda, cildinizde ve tırnaklarınızda bulunan bir yapısal protein türüdür....