Mide Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Mide Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

BOTOKS NEDİR ?

Botox clostridium botilium denilen  bakterinin ürettiği bir toksindir. Bu toksin insan vücudunda sinir iletimini durudurarak kasların kasılmasını engeller. Bu sayede elde dinmek istenen etki ortaya çıkar.

BOTOKS HANGİ ALANLARDA KULLANILIR ?

Botox uygulaması yaklaşık 15 yıldır tıbbın çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Örneğin göz hastalıklarında , kırışıklıkların giderilmesinde, estetik alanında, bazı nörolojik hastalıklarda, anal fissür tedavisinde genel cerrahi alanında uygulanmaktadır. Ayrıca son yıllarda giderek artan oranlarda  mide botoxu obezitenin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

MİDE BOTOKSU İLK NE ZAMAN UYGULANMIŞTIR ?

Mide botoxuna ait ilk uygulamalar  2003 yılında yapılmıştır. Yapılan deneysel ve klinik çalışmalrın artması ve etkinliğinin görülmesi üzerine son yıllarda uygulanma sıklığı artmıştır.

MİDE BOTOKSU NASIL ETKİ GÖSTERİR?

Mide botoxu midenin belirli bölgelerine yapılarak o bölgedeki mide  kasları üzerindeki felç yapıcı ve kasların çalışmasını yavaşlatıcı etkisinden dolayı etki etmektedir. İştah hormonu GHRELİN’in %80’ninin salgılandığı FUNDUS bölgesine yapılması ile bu bölgedeki kasların çalışmasının azalması ya da durmasına bağlı olarak GHRELİN hormon seviyesi azalmaktadır. Bu sayede iştah azalmaktadır. Ayrıca midenin çıkış kısmına yakın ANTRUM bölgesine aypılarak buradaki kasların çalışmasının azalması veya durması sonucu mide boşalması gecikmektedir. Gıdaların mideyi geç terketmesine neden olmaktadır. Yapılan klinik çalışmalarda midenin tam olarak boşalması için geçen süre alınan gıdanın cinsine bağlı olarak ortalama 2-6 saat kadar sürmektedir. Botox uygulanan midede ise bu süre 12 saate kadar çıkmaktadır. Bu sayede midede gıdalar daha uzun kalır ve tokluk uzun sürer. Mide botoxunun bu etkileri sayesinde verilen  diyete hastanın uyumu kolaylaşmış olur.

MİDE BOTOKSU YAPTIKTAN SONRA DİYET YAPACAK MIYIM ?

Mide botoxu uygulama sonrası yağları eriten ya da metabolizmayı hızlandıran, bizi mucizevi şekilde zayıflatan bir yöntem değildir.  Obezitenin tedavisinde kullanınlan c errahi ve cerrahi dışı yöntemlerin hiçbirinde böyle bir etki yoktur. Her yöntemin kendine özgü kuralları ve yasakları vardır. Mide botoxundada uyulması gereken bir diyetiniz ve sağlıklı beslenme önerileri olacaktır. Burada amaç daha önce yapamadığınız ve uygulayamadığınız diyeti destekleyecek ve kolaylaştırmaktır.

MİDE BOTOKSU NASIL UYGULANIR ?

Mide botoxu endoskopik yolla uygulanır. Cerrahi bir yöntem değildir. Anestezi uzmanı tarafından verilen kısa etkili anesteziklerle hasta tam olarak uyutulur ve işlem esnasında hiçbirşey hissetmez. Hasta uyuduktan hemen sonra ucunda kamera , uygulama ve sıvıların aspirasyonu için delikler olan yaklaşık 0.9 cm çapında esnek bir alet 8(gastroskop) ile hastanın yemek borusu geçilerek midesine girilir . Mide tam olarak incelendikten sonra uygulamaya engel bir durum yok ise hemen mide botoxu uygulamasına geçilir. Çok ince ve kısa özel bir iğne yardımı ile botox midenin fundus ve antrum bölgesinde yaklaşık 20’şer noktaya uygulanır. Uygulanamın ardından hasta 1-2 dakika içerisinde uyanır. 1 saat kadar müşade altında tutulduktan sonra evine gidebilir.

MİDE BOTOKSU KİMLERE UYGULANABİLİR?

Mide botoxu özellikle diyet ve spor yapmasına rağmen kilo veremeyen ve diyet uygulamasını uzun süre devam ettiremeyen vücut kitle indeksi 25-30 arası olan fazla kilolu hasta grubuna ve 30-35 arası 1. Derece obezitesi olan hasta grubuna uygulanmaktadır. Ancak 30-35 arasında olan ve ek hastalığıda olan hastalar cerrahi yöntemlerden daha çok fayda görmektedirler ve kilo kayıpları daha kalıcı olmaktadır. Vki 35 in üzerine olan hasta grubuna mide botoxu önerilmez.

MİDE BOTOKSU HANGİ YAŞ ARALIĞINA UYGULANIR ?

Mide botoxu 18-65 yaş arasında vücut kitle indeksi 35’in altında olan hastalara  uygulanmaktadır .

MİDE BOTOKSUNUN HERHANGİ BİR YAN ETKİSİ VAR MIDIR ?

Mide botoxunun bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrası çok nadir olarak şişkinlik, hafif bulantı görülebilmektedir.  

MİDE BOTOKSUNUN ETKİ SÜRESİ NE KADARDIR TEKRARLANABİLİR Mİ?

Mide botoxu etkinliğini uygulama sonrası 3 gün sonra göstermeye başlar ve 10. Gün civarında maksimum etkiye çıkmaya başlar. Botoxun etkinliği kişiye göre değişmekle birlikte ortaslama 4-6 ay kadar sürer. Bu süre sonunda istenirse 2. Ve 3. Uygulamalar yapılabilir.

MİDE BOTOKSUYLA NE KADAR KİLO VEREBİLİRİM?

Mide botoxu ile verilen diyete uyumunuz artacağından ve spor ile desteklemeniz durumunda kişinin yaşına metabolizma hızına ve vki ne bağlı olarak 4-6 ay içerisinde vücuttaki fazlalığın yaklaşık olarak ortalama %40-60 kadarı yada kilogram olarak 4-20 kg kadar kaybedilmektedir. Uygulamanın başarı oranı bilimsel yayınlarda %70 lerde olarak ifade edilmektedir. Süre sonunda 2. Uygulamanın etkinliği %70 lere ,3. Uygulanaın etkiliği ile %79 lara kadar çımaktadır.

MİDE BOTOKSU ÖNCESİNDE HERHANGİ BİR HAZIRLIK YAPILACAK MI?

Mide botoxu cerrahi bir işlem olamadığı için herhangi bir hazırlık aşamasına gerek yoktur. Ancak ek hastalığı olan kan sulandırıcı ilaç kullananların kanama zamanları ile ilgişli bazı testler yapılır. Kullandığı kan sulandırıcı haplar bir hafta süre ile kesilerek kan sulandırıcı ama kanamayı artırmayan iğnelere başlanır. Bu süre sonunda işlem güvenle uygulanabilir.

UYGULAMA ÖNCESİ YAPMAM GEREKEN BİR DİYET VAR MI ?

Mide botoxu uygulamasından bir gün önce ve 3 gün sonrasına kadar alkol kullanımını kesmelisiniz. Alkol botoxun etkinliğini azaltmaktadır.

UYGULAMADAN SONRA ARAÇ KULLANABİLİR MİYİM ? İŞE NE ZAMAN DÖNERİM ?

Uygulama sonrası en az 2 saat süreyele araç kullanmamanızı aldığınız anesteziye bağlı önermiyoruz . Mümkünse yanınızda yakınızın olması önerilmektedir. Uygulamadan sonraki gün işe dönmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

UYGULAMADAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

Uygulama sonrası mideye yapılan iğne yerlerinden küçük kan sızıntıları olmakta ve buda büyük abdesti siyah renge boyamaktadır. Bu normal bir durumdur anacak 3 günden daha uzun sürmesi halinde mutlaka doktorunuza danışınız. Diyetisyenimiz tarafından verlen diyet listesine mutlaka uymaya çalışın ve diyetisyen kontrollerinizi ihmal etmeyin. Botoxun etki süresi boyunca ve mümkünse ömür boyu sporu yaşamınızın bir parçası haline getirmeye çalışın.  

 

Mesaj Gönder
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba👋
Obezite Cerrahisi ve Mide Botoksu konularında bilgi almak için buradan bize ulaşabilirsiniz😊
Powered by