İzmir’de Obeziteye Gözdağı

Sada Hastanesi ve Kordon Hastanesi Obezite Merkezi doktorları ve hastaları obeziteye karşı başarı hikayelerini anlattı.

Sada Hastanesi Obezite Merkezi ve Kordon Hastanesi Obezite Merkezi’nin profesyonel ekibi ve doktorları; Mandıra Filazofu, Çocuklar Duymasın, Dondurmam Gaymak filmleriyle tanıdığımız Gülnihal Demir’in de aralarında bulunduğu ve tedavi ettikleri 100 obezite hastasıyla pazar kahvaltısında bir araya geldi.

Sada Hastanesi Obezite Merkezi ve Kordon Hastanesi Obezite Merkezi’nin profesyonel ekibi ve doktorları; Mandıra Filazofu, Çocuklar Duymasın, Dondurmam Gaymak filmleriyle tanıdığımız Gülnihal Demir‘in de aralarında bulunduğu ve tedavi ettikleri 100 obezite hastasıyla pazar kahvaltısında bir araya geldi.

Opr. Dr. İbrahim Yanık ve eşi Dt. Gülin Yanık (Sada ve Kordon Hastanesi sahibi), Prof. Dr. Ali Doğan Bozdağ, Opr. Dr. Cemal Kara, Opr. Dr.Türker Karabuğa ve Doç. Dr. Ömer Yolda’nın da aralarında bulunduğu, doktor-hasta buluşmasına ilgi büyüktü. Bizimkiler dizisinin ‘Sevim Koş’ repliğiyle ünlenen Baykuş Cemil’i oyuncu Uğurtan Sayıner’in de kahvaltıdaydı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu maratona yeni başlayan hastalar ve yıllanmış, ideal kiloya ulaşmış bir çok eski hasta, diğer hastalarla ve doktorlarıyla kahvaltıda buluşmanın mutluluğunu yaşadı.
Sevilen oyuncu Gülnihal Demir’in ameliyatını gerçekleştiren Opr. Dr. Türker Karabuğa; Demir’in kendisine reklam vasıtasıyla ulaştığını belirterek; “Gülnihal Hanım geldiğinde, beden kitle endeksi 54’tü. Bu süper obezite sınıfına giriyordu. Bu durum bir çok ek hastalığı da yanında barındırıyordu. Şeker, tansiyon vs. Bunlar için de ek ilaçalar kullanıyordu. Biz kendisini ayrıntılı bir tetkikten geçirdikten sonra, ameliyata engel bir durum olmadığını gördük ve ameliyata aldık. Yaklaşık 1 saat süren bir operasyonla, laporoskopik sleeve gastrektomi dediğimiz tüp mide ameliyatını gerçekleştirdik. Şu an 2. Ayında ve 22 kilo vermiş durumda” dedi.

Geceleri yatak yüzü görmediğinden dert yanan Sevilen oyuncu, ameliyat sonrasında hayat kalitesinin yükseldiğini vurguladı. Başta doktora gitmeyi kabul etmediğini ifade eden Demir; “ Bu ameliyatları biz halk tarafından tehlikeli ve ölüm oranı yüksek olarak biliyoruz. Oğlum bir şekilde beni ikna etti ve gittik. Hocamızla konuşurken, 40’a yakın hasta çaldı kapıyı. Baktım diş çektirmeye gelir gibi geliyor herkes. Tüm bunlar ve hocamızın pozitif enerjisi beni ameliyat olmaya ikna etti.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘Hocam beni yeniden yarattı’
Opr. Dr. Türker Karabuğa ile konuşmasının ardından 15 gün sonra ameliyat olduğunu anlatan Demir; “Dün 2. Ayım oldu. 2 ayda 22 kilo verdim. Korkacak hiçbir şey yok bunda. Ne diyeyim, hocam beni yeniden yarattı, yeniden dünyaya getirdi.” Dedi.

Karabuğa, ameliyat sonrasının eskisi gibi zorlu bir süreç olmadığını, günümüz teknolojileri ve ilerleyen cerrahi tekniklerle ameliyatların hem çok kısa sürdüğünü hem de kapalı yöntemle yapılmış olmasından dolayı ağrısız bir süreç olduğunu ifade etti.

‘Obezite bir hastalık’
Opr. Dr.Türker Karabuğa; “ Obeziteyi bir hastalık olarak kabul etmek gerekiyor. Beden kitle endeksinin 35 ve 40’ı geçmesinden sonra, vücutta biriken yağ miktarı hastalık dozuna ulaşmıştır. Bu aşamadan sonra tedavi diyetle, sporla, alternatif yöntemlerle mümkün değil. Bu durumda Dünya Sağlık Örgütü de 1. Basamak dediği tedavi seçeneği olarak cerrahiyi öneriyor. Riskleri oldukça düşük olan bu cerrahinin komplikasyon oranları çok düşük, etkinliği ve güvenliği çok yüksek. Ama tabi ki sonuçta bir cerrahi işlemdir. Tamamen masum bir işle diyemeyiz ama dediğim gibi riskleri çok düşük, etkinliği yüksek bir yöntem” dedi.

‘Bu bir sihirli değnek değil’
1,5 yıl önce bu yola çıkmaya karar veren ve bunu da başarıyla gerçekleştiren bir diğer hasta olan 24 yaşındaki öğretmen Ezgi Ardıç, 120 kilodan şu an 60 kiloya düştüğünü ifade etti. Opr. Dr. Cemal Kara ile başka bir hasta vasıtasıyla tanıştığını belirten Ardıç, ‘Karar vermeden önce çok fazla araştırıp okudum. Çünkü bilinçli olmak çok önemli. Ameliyat sürecini ve sonrasını çok iyi araştırıp bilmeniz lazım. Bu bir sihirli değnek değil. Ameliyat oldum, kilo vereceğim diye bir şey yok. Hayatınızı ona göre düzenlemeniz lazım.” Dedi.

Keyifli bir kahvaltının ardından, hastalar doktorlarıyla ve diğer hastalarla birlikte hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Kaynak : http://www.egehaber.com/izmir/sada-hastanesi…hikayelerini-anlatti-h93529.html

Mesaj Gönder
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba👋
Obezite Cerrahisi ve Mide Botoksu konularında bilgi almak için buradan bize ulaşabilirsiniz😊
Powered by