İki Ameliyat Geçirdi 12 Saat Sonra Taburcu Edildi

İki Ameliyat Geçirdi 12 Saat Sonra Taburcu Edildi

İzmir’de 60 yaşındaki hemşire Nebahat Hamidiye, karın ağrısı şikayetiyle başvurduğu hastanede göbek deliğinden girilen yöntemle böbreğindeki 10 santim çapındaki dev kist ile birlikte safra kesesi ameliyatı oldu. Hamidiye, 12 saat içinde taburcu edildi.
İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Medical Park Hastanesi’ne karın ağrısı şikayetiyle başvuran 60 yaşındaki Nebahat Hamidiye ameliyata alındı. Yapılan testlerde hastanın safra kesesinde çok sayıda taşla birlikte sağ böbreğinde 10 santim boyutunda dev kist tespit edildi. Ameliyat edilmesi gerektiği söylenen Nebahat Hamidiye 60 yaşında olduğunu, çalışmadan yaşamasının mümkün olmadığını ameliyat olabileceğini, ancak bir an önce işine dönmek istediğini söyledi. Bunun üzerine göbek deliğinden girilerek iki ameliyat planlandı. İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ünal Aydın başkanlığında, Üroloji uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayhan Karaköse ve Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Türker Karabuğa ile birlikte dünyada ilk kez aynı anda göbek deliğinden girilerek ‘SİLS’ yöntemi ile safra kesesi ile birlikte böbrekteki 10 santim boyutundaki dev kistin ameliyatı gerçekleştirilip göbek deliğinden çıkarıldı. Ameliyattan sonra normale dönen Hamidiye, 12 saat sonra taburcu edildi. Hamidiye, sağlığına kavuştuğunu herhangi bir rahatsızlığı kalmadığını dile getirerek, çok sevdiği işine kısa sürede dönebileceği için mutlu olduğunu ifade etti.


‘Zaman kazandırıyor’

Doç. Dr. Ünal Aydın, zamanı çok kıymetli hastalar için bu yöntemin avantaj sağladığını söyledi. Aydın, her iki ameliyatın kapalı olarak tek delikten yapıldığını belirterek hastanın ameliyattan sonraki gün taburcu edilebilmesini ve normal günlük aktivitelerine kısa zamanda dönebilmesini sağladığını anlattı. Doç. Dr. Aydın, “Bu yöntem sayesinde Nebahat Hanım birkaç gün içinde işine kavuştu. Bu yöntem özellikle zamanı çok kıymetli olan, üreten hastalar, yöneticiler ve iş adamları için büyük avantaj sağlamaktadır” dedi.

 

Kaynak : http://www.yeniasir.com.tr/yasam/2013/12/26/iki-ameliyat-gecirdi-12-saatte-taburcu-oldu

Mesaj Gönder
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba👋
Obezite Cerrahisi ve Mide Botoksu konularında bilgi almak için buradan bize ulaşabilirsiniz😊
Powered by